xDSL

Možná že jste se již i vy setkali s xDSL. Jestli je něco, co rozhodně má, pak je to řada specifikací. Některá mohou být dokonce i firemní. Dalo by se říct, že xDSL
je taková rodina, která rozhodně není malá. Liší se ale kapacitou, počtem párů apod.
Asi nikoho nepřekvapí, že se DSL realizuje hned několika způsoby. Jestli ale existuje hlavní prvek, kterým se liší, pak je to technické řešení a maximální kapacita. Existuje hned několik specifikací, kterými se rodina vyznačuje. Může se jednat o ADSL, HDSL apod. Rozhodně jich není málo. Rozdíl je poznat i v maximální vzdálenosti daného účastníka od ústředny.
digitální obvod
Velký rozdíl je ale i v tom, jestli je kapacita symetrická nebo asymetrická. Jako první se dříve ujala ta asymetrická, což je model ADSL. Fungovalo to tak, že kapacita k uživateli byla mnohem vyšší, než v opačném směru. Vyplývá z toho tedy to, že uživatel mohl nabídnout Internetu mnohem méně, než aby tomu bylo opačně. Jelikož ale začaly vznikat nové aplikace a v neposlední řadě vznikl i nový způsob práce, vytvořila se nová kapacita, která byla stejná v obou směrech. Začalo se jí říkat symetrická. Podle vlastností je také považována za tu nejvhodnější.
Mezi asymetrické xDSL bychom mohli kromě ADSL zařadit také RADSL. RADSL je takovou obdobou ADSL. Je zde ale možné navíc analyzovat stav komunikace a přizpůsobit tomu i rychlost.
místo na stole
Mezi symetrické xDSL patří například SDSL či HDSL. SDSL je vlastně symetrickou variantou ADSL. U HDSL je rychlost do 2,04 Mbit/s.
Pokud by vás zajímala normalizace, pak se jí zabývá ITU-T nebo ANSI. Jestliže existuje něco, co hraje opravdu důležitou roli v podpoře rozvoje, tak je to sdružení DSL, bez kterého by nic nefungovalo tak, jak by správně mělo. Bylo založeno již v roce 1994.
Jestliže by vás o tomto tématu zajímalo více informací, pak vám rozhodně doporučujeme internetové stránky DSL Forum, kde se dozvíte odpovědi na vaše případné dotazy.

Posted in Web