Sluneční záření obsahuje kromě viditelného světelného spektra a tepelného záření i neviditelné složky. Část z nich zachytí ozonová vrstva a část proniká na zemský povrch. Zpravidla se jedná o devět desetin záření UVA s delší vlnovou délkou a o jednu desetinu UVB. Nebezpečné záření UVC je zachycováno v atmosféře.
V soláriích moderního typu, která podléhají schvalovacímu řízení a udělování certifikátů, je složení ultrafialových paprsků přibližně stejné, jaké přijímáme ze slunce. Dříve tomu tak nebylo, zastaralé technologie rtuťových výbojek vydávaly velké množství nebezpečného krátkovlnného záření, které mohlo způsobit i poškození DNA, a dojít ke vzniku rakoviny.
Nepřehánějte to ani na slunci, ani v soláriu
Využívání solária se nemusíme obávat tehdy, jestliže k němu budeme přistupovat podobně, jako ke slunci. Každý z nás máme k dispozici vlastní intuici a zdravý selský rozum, který nám napoví, jak často se opalovat, a také jak dlouho. Záleží na mnoha okolnostech, např. na fototypu pokožky, což je také nejvíce známý faktor. Soláriím by se měli vyhýbat lidé s prvním fototypem se světlou kůží a zrzavými vlasy, kteří se téměř na sluníčku neopálí, naopak tmavší pleť bez známek spálení při pobytu na slunku snese https://www.kosmas.cz/knihy/132325/az-pes-snese-cokoladu/ mnohem více.
Je tedy žádoucí dodržovat pokyny provozovatelů, používat speciální kosmetiku – ochranné krémy a také chránit zrak. Na ochranné brýle se často zapomíná a časté slunění může způsobit šedý zákal a jiné problémy se zrakem. Návštěva solária Brno Naomi Brno se doporučuje hlavně v zimních měsících, kdy je vhodné doplnit hladinu vitamínu D, který se v naší zeměpisné šířce v zimě příliš nevytváří. Přiměřené množství ultrafialového záření je také žádoucí v zimě jako prevence proti depresím a úzkostem, které nás sužují právě v době sníženého slunečního svitu. Jestliže tedy budeme podstupovat tuto proceduru v rozumné míře, bude pro nás přínosem.