Internet cválá mnohem rychleji než jiné technické obory, na jeho počátku byl sice předchůdce ARPAnet s elektronickou poštou, který se vyvíjel pomalu a pouze ve vědeckých institucích, ale od roku 1995, kdy oficiálně Internet používáme i v České republice, uplynulo pouhých třiadvacet let.
První připojení k Internetu v polovině 90. let byla neskutečně drahá, zpravidla si je mohly dovolit jen některé velké podniky a organizace, o rok později však již počet připojených počítačů přerostl přes 50 milionů. Za čtyři roky provozu se počet uživatelských stanic zpětinásobil a spolu s tím vzrůstala i rychlost připojení. V roce 1994 to bylo jen 9,6 Kbps, což je nepředstavitelné, v roce 2000 již rychlost naskočila do 2,5 Gbps. Zajímavé porovnání můžeme provést třeba ve stahování dat. V roce 2001 bylo možno uložit datový soubor z Internetu o velikosti jedné písničky ve formátu MP3 ve vysoké kompresi na pevný disk počítače za 20 minut, tu samou skladbu dnes stáhnete za 20 sekund.
V roce 2002 jste si jen stěží mohli stáhnout nějaký film
Astronomické navýšení rychlosti také přitáhlo k Internetu spoustu lidí. V roce 2002 to byl jen obyčejný nástroj pro šíření především textových informací a fotografií a multimediální soubory, zejména videosekvence a filmy, přenášet po síti nebylo reálné. Stahování jednoho filmu z Internetu by trvalo řádově desítky hodin až několik dnů a to by se člověk u vytáčeného připojení nedoplatil.
Zatímco tehdy lidé trávili podle průzkumů veřejného mínění u Internetu v průměru 2 hodiny denně, dnes se Internetem lidé baví průměrně 8 – 10 hodin každý den (včetně mobilního Internetu).
Dnes se připojíte k Internetu i zdarma
Odlišný je dnes také způsob, jak lidé k Internetu přistupují. Většina lidí vlastní chytrý telefon a ve městech je běžné posedět v restauraci s Wi-Fi sítí zdarma. Ty jsou k dispozici v kavárnách, v infocentrech, ve sportovních klubech a sportovištích, na kulturních a společenských akcích. Investice do připojení jsou minimální a připojení k Internetu si dnes může dovolit téměř každá rodina. Současné páteřní optické síťové systémy na 3G také umožňují připojení telefonů k mobilnímu Internetu slušnou a často dostačující rychlostí.
Vývoj rychlosti připojení se však nezastavil a před námi je budoucnost postavená na sítích 4G a 5G. Už jen síť 4G umožňuje přenášet data rychlostí 100 Mb za sekundu u mobilních telefonů v pohybu, pevná zařízení pracují s daty rychleji – až 1 Gb za sekundu. Za deset let se pak bude zřejmě hovořit o jakémsi 4G jako historickém omezení a rychlosti zcela jistě budou v té době úplně někde jinde.