Rozumíte kosmetice?

         Nabídka kosmetických firem a jejich výrobků je v současné době opravdu bohatá. Dávno jsou pryč časy, kdy v drogérii měli pár druhů v nevzhledných obalech a pochybného složení. Dnes je to úplně jiné a opravdu si můžeme vybrat. Kolikrát se nám však z toho nepřeberného množství krabiček, kelímků a tub div nerozskočí hlava a pak nakonec nevíte, který výrobek si vybrat.

         Jestliže vás zajímá, co produkt obsahuje a pokud navíc hledáte kompromis mezi kvalitou a cenou, snažíte se rozluštit, co který krém obsahuje. Mnoho žen však potvrzuje, že se při pročítání složení kosmetických výrobků často ztrácí ve spleti různých cizích pojmů, kterým příliš nerozumí. Pokusme se tedy objasnit alespoň některé z nich.
 
Antioxidanty
 
Mají schopnost chránit pokožku před volnými radikály, které vznikají v důsledku stresu, špatného životního prostředí, UV záření apod. Už dávnou nejsou jen součástí potravinových doplňků. Naopak jsou obsaženy v denních i v opalovacích krémech, v pěstebních sérech i v líčidlech. Mezi antioxidanty, které nacházíme v kosmetických přípravcích, patří např. polyfenoly z hroznového vína,  koenzym Q10 apod.
 
 
 
Kolagen
 
Kolagenová vlákna jsou hlavní stavební látkou pojivové tkáně. Fungují jako jemná síť, která podpírá pokožku a zajišťuje její pružnost. S věkem však ztrácejí elasticitu a kůže proto ochabuje. Přípravky s obsahem kolagenu pomáhají  tento nevyhnutelný proces zpomalit. A naši pokožku zároveň vyhlazují a také zvlhčují.

 
Retinol
 
Nejde o nic jiného, než-li o vitamín A. Ten podporuje regeneraci a tvorbu nových buněk, působí jako antioxidant a stimuluje obnovování kolagenových vláken. Tím příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost pleti, ale zpomaluje i proces jejího stárnutí. Vyskytuje se v přípravcích proti vráskám a pigmentovým skvrnám.
 
Kyselina hyaluronová
 
Kyselině hyaluronové se říká se jí „molekula mládí“. Je přirozenou součástí pokožky. Má vysokou hydratační a ochrannou schopnost, ale bohužel s přibývajícím věkem postupně dochází k její ztrátě. Výhodou je, že ji pleti můžeme alespoň částečně dodat právě prostřednictvím kosmetických přípravků nebo také injekcemi. Kyselina hyaluronová funguje jako výplňový materiál, který vyhlazuje vrásky a obnovuje pleť.
 
AHA kyselina
 
S alfa-hydroxylovou  kyselinou se setkáte spíše pod českým označením ovocná kyselina nebo pod zkratkou AHA. Ovocné kyseliny zvládnou bez jakéhokoli mechanického procesu odstranit z pokožky odumřelé buňky, vyhladit případné nerovnosti nebo třeba stáhnout póry. Navíc podporují tvorbu kolagenu a zvyšují hydrataci i pružnost pokožky. Vhodné jsou jak na vrásky tak i na rozšířené póry nebo akné. Často se používají i proti pigmentovým skvrnám.
 
Hammamelis
 
Extrakt z listů mexické rostliny Hammamelis virginiana (česky vilín) má příjemnou a osvěžující vůni a významné protizánětlivé a stahující účinky. Tyto úžasné vlastnosti z něj dělají účinnou složku přípravků zejména pro podrážděnou a akciózní pleť. Najdeme ho hlavně čistících pleťových vodách, v ochranných krémech, ale i ve vodách po holení.
 
Urea v kosmetice
 
Urea je latinské označení pro močovinu, která patří k přirozeným faktorům regulujícím hospodaření s vodou v rohovinové vrstvě pokožky. Kosmetika s ureou je určena především pro velmi suchou a podrážděnou pleť.
 
Parabeny
 
Parabeny jsou konzervační látky, které se přidávají do kosmetických přípravků. Ačkoli se nám často nelíbí a vyvolávají v nás paniku a obavu z nežádoucích účinků na naši pleť, mají v kosmetických produktech důležité místo. Parabeny totiž zabraňují nežádoucímu rozmnožování kvasinek, plísní a jiných mikroorganismů. V současné době můžeme nalézt i přípravky, které parabeny neobsahují a otázka konzervace  je řešena jinými prostředky na přírodní bázi.