Proč je úklid tak důležitý

Každý z nás chce, aby jeho domov byl útulný a bezpečný. K tomu je však nutný pravidelný úklid. Alespoň tak nás to už od mala učí. Ale je tomu skutečně tak? Nebo se jedná o starý předsudek z doby, kdy hygiena nebyla na tak vysoké úrovni, který už dnes neplatí?

Abychom to zjistili, pojďme se podívat, co vše do těchto činností zahrnujeme a jak často se zhruba provádí. To nám dá alespoň částečnou představu o tom, zda je to skutečně tak nutné, jak je nám již od malička vštěpováno.

uklid7

Tím nejzákladnějším, co se provádí nejčastěji, je nejspíše utírání prachu. Obvykle jej provádíme alespoň na snadno dostupných površích minimálně jednou týdně. Ale ruku na srdce – skutečně oprašujete poctivě všechny plochy? Co například přístroje jako televize, nebo vrcholy skříní? I ty otíráte tak často?

Je jasně, že pokud máte na prach alergii, pak je důkladná očista obytných prostor několikrát do týdne nutností. Avšak to my ostatní? Popravdě, prach je sice nepříjemný, ale ne příliš nebezpečný, opět samozřejmě s výjimkou alergiků. Koneckonců je z velké části tvořen odloupnutými šupinkami lidské kůže.

uklid8

I zde je však nějaké „ale“. Tím je fakt, že většina našich elektronických přístrojů, jako jsou počítače, televizory, DVD přehrávače a podobně, rozhodně neocení, když se jim dovnitř dostane prach. Ten může zablokovat některé důležité součástky a způsobit, že se daný přístroj rozbije. A vzhledem k tomu, že tyto přístroje jsou dnes v každé domácnosti, je jasné, že pravidelné otírání prachu má svůj důvod.

Dále tu máme podlahu. Podle toho, zda tam máte lino či koberec, použijete k jeho čištění mop či vysavač. Zde je frekvence čištění velmi závislá na tom, zda máte domácího mazlíčka. Například psům rozhodně nevadí, když přijdou z procházky celí zablácení – ovšem páníček stopy tlapek v žádném případě neocení.

Jak je vidět, hodně závisí na podmínkách, v jakých bydlíme. A samozřejmě také na naší pořádkumilovnosti. Ale pamatujte – i když je pěkné žít v čistém domě, nic se nemá přehánět.