Při vyslovení slovního spojení „umělá inteligence“ se mnoho lidí zarazí. Na mysl nám přijdou roboti z Matrixu, z Terminátora nebo z „Já robot“. Není se ale vůbec čeho bát. Domácí asistenti budou vítanými pomocníky v domácnosti, kteří byli vynalezeni k tomu, aby vám usnadnili život. Jak vlastně fungují? Domácí asistent vypadá jako reproduktor, a ten slouží k tomu, aby zachytil váš pokyn. Jakmile se váš hlasový pokyn nahraje do asistenta, ten ho přeloží do počítačového či mobilního kódu. Tento kód se pak odešle do vašeho chytrého telefonu nebo počítače, který rozkaz vykoná. A co to vlastně může být za příkaz? Většina lidí používá domácího asistenta k přehrávání hudby. Prostě řeknete „přehraj mi XY“, váš pomocník tento pokyn zachytí a spustí z reproduktoru se ozve muzika.
Siri nebo Alexu můžete ale použít i vyloženě k praktickým účelům. Mnoho lidí poslední dobou objevuje kouzlo nákupů po internetu, a domácí asistenti vám tyto nákupy výrazně usnadní. Jednoduše z druhého konce pokoje křiknete například: „Siri, objednej mi vajíčka, mléko a vločky“ nebo „Alexo, objednej nové koště“. A nekončíme. Osobní asistent je připojen k mailu a k telefonu, takže s jeho pomocí můžete dělat to, co byste dělali na telefonu. Akorát k tomu nemusíte držet ten telefon. Takže můžete například číst emaily, odpovídat na emaily, volat nebo zvedat telefony, vytvářet upomínky nebo vyhledávat věci na internetu. Představte si třeba, že vaříte a chcete u toho zavolat kamarádům. Prostě řekněte „Alexo (nebo Siri), zavolej Katce.“ A pak prostě jen pokračujete ve vaření, a do toho povídáte.
Hodí se domácí asistent právě pro vás? Pokud máte chytrý telefon, tak jistě. Zbaví vás nutnosti hledat přistroj kvůli každému nesmyslu. Pokud máte počítač, tak počítejte s tím, že pro fungování domácího asistenta musí být zapnutý. Zatímco mobily má většina z nás zapnuté pořád, u počítačů to může být trochu nepohodlné. Ale jste-li ochotni obětovat trochu energie navíc, tak se osobní asistent jistě vyplatí i vám.