Meziroční dluh českých domácností se vyšplhal na jeden bilión a téměř čtyři sta miliard korun – t je o deset miliard více, než tomu bylo v červenci a o osmdesát osm miliard více, než tomu bylo loni v srpnu. Tyto údaje zveřejnila ve svých statistikách Česká národní banka.
Co stojí za narůstáním dluhů českých domácností?
Podle poradenských společností v oblasti finančnictví je to způsobeno hypotéčními úvěry, které si české domácnosti berou na bydlení. Hypotéky jsou letos nejlevnější za celou historii jejich měření, což znamená od roku 1998. Tento fakt pobízí klienty, aby investovali do nemovitostí, ale také aby si brali vyšší hypotéky na delší dobu splácení, než jakou skutečně potřebují. Sazby za srpen i září klesly, zatímco ceny nemovitostí stoupají, hlavně ve velkých městech, jako je Praha mimo historické centrum, Ostrava, Brno, ale také Plzeň nebo Olomouc.
Na zadluženosti se podílí také nízká nezaměstnanost a rostoucí mzdy
Podle odborníků i finančních poradců je nasnadě, že se dluh českých domácností bude zvětšovat až do konce roku. Jelikož klienty bude strašit nová regulace, která bude platit od nového roku, nejvíc hypotéčních úvěrů, půjček na bydlení ale také půjček a úvěrů na cokoli se bude během listopadu a prosince ještě zvedat.
Změna pravidel po poskytování hypoték
Česká národní banka se zasadila o to, aby české banky už neposkytovaly sto procentní hodnotu zajištění nemovitosti kupované na hypotéku, ale stanoví maximální limit, který platí už od října tohoto roku. Momentálně je nastaven na devadesát pět procent hodnoty zajištěné nemovitosti, ale od čtvrtého měsíce nového roku to bude už jenom devadesát procent.
Firemní nesplácení vzatých úvěrů je vyšší než u domácností
Rodiny dluží více než firmy. Firemní podíl v úvěrech mírně klesl za dobu letních prázdnin a teď se drží na stejné hodnotě. To je způsobeno růstem ekonomiky a tedy hrubého domácího produktu. Zlepšení finanční situace u firem jde ruku v ruce se snižováním podílů v selhání.